Моторні оливи: нові класи API SP і ILSAC GF-6

Моторні оливи: нові класи API SP і ILSAC GF-6

 
Починаючи з травня 2020 р стандарти моторного масла для легкових автомобілів з бензиновими двигунами перейшли на нові класи API SP і ILSAC GF-6. Давайте детально розглянемо нові категорії по зростанню вимог.
 
Нова категорія масел API SP якісно краще моторних масел з категорії API SN, а також API SN PLUS за такими параметрами:
 
 • Запобігання від неконтрольованого виникнення пожежі топливоповітряних сумішей (Low Speed Pre Ignition або LSPI);
  Уповільнення зносу ланцюгів ГРМ:
  Відсутність високотемпературного відкладення на поршні;
  Відсутність відкладень в турбокомпресорі;
  Вимоги до обсягу утвореного маслом шламу і лаку вище.

Моторне масло з категорії API SP має зворотні сумісності, а також може замінити масло попередньої категорії API, якщо немає протиріччя з рекомендаціями виробника двигуна машини. API дозволяє спільно з категорією SP вказати відповідність таким категоріям моторного масла: API SN (2011), SM (2005), SL (2001), SJ (1997). Більш старші категорії, такі як SH (1994) вказувати не можна - вони вважаються занадто застарілими. Якщо масла задовольняють всім вимогам по перерахованих вище категоріях, то у них є на упаковці символ API - Бублик («Donut»).

В API є окрема категорія ресурсозберігаючих масел. Ця категорія - додаткова і на маслах з такими властивостями є особливе маркування «Ресурсозбереження» (Resource Concerving, яка вказується внизу «Бублика» або поруч з API SP RC). Всі вимоги до параметрів цієї додаткової класифікації розписані в SAE J1423 і в останній версії ASTM D4485.
 
Багато попередніх категорій API Sx раніше посилалися на енергозбереження, але це виражалося в акцентах тільки економії палива. Ресурсозбереження по API SP характеризується:
 
 • Поліпшенням паливної економності в порівнянні з «базовим зразком» масла SAE 20W-30;
  Поліпшенням сумісності з модулями доочистки вихлопних газів;
  Зменшенням кількості високотемпературного відкладення в двигунах з турбокомпресором;
  Сумісністю з етаноловим паливом до E85.

У таблиці нижче показані ці показники в порівнянні з попередньою категорією API SN Resource Concerving.

Моторные масла: новые классы API SP и ILSAC GF-6

Оливи, що відповідають вимогам Ресурсозбереження, містять на упаковці маркування API «Зірка» («Sturburst») і / або нове маркування API «Щит» («Shield»), в разі якщо це масло з в'язкістю SAE 0W-16.

Вимоги по класу Ресурсозбереження ґрунтуються на висновках комітету ILSAC. Саме організація ILSAC розробляє ці дод. вимоги до моторних мастил для того, щоб вони набули статусу «Ресурсозбереження» і допомогли автовиробникам Америки і Азії досягти зниження обсягу викидів газів у навколишнє середовище.
 
До травня 2021 р ще буде актуальна категорія ILSAC GF-5, яка відповідає категоріям API SN RC і API SN PLUS RC. Але пізніше маркування масла класом ILSAC GF-5 буде неактуальна, а маркування API «Зіркою» буде заборонено.
 
На заміну ILSAC GF-5 прийшли 2 нові категорії ILSAC GF-6A і ILSAC GF-6B.
 
ILSAC GF-6A - відповідає категорії API SP Resource Concerving, дає користувачеві всі переваги даної категорії, але відноситься до масел вязкостей SAE: 0W-20, 0W-30, 5W-20, 5W-30 і 10W-30;
 
ILSAC GF-6B - має такі ж вимоги і параметри як і ILSAC GF-6A, але поширюється тільки на оливи по в'язкості SAE 0W-16, і у них немає зворотної сумісності з маслами категорій API і ILSAC. Для застосування масла ILSAC GF-6B у користувача повинні бути відповідні рекомендації у сервісній книжці автомобіля, якщо їх немає - це може привести до плачевних наслідків.
 
Компанія Chevron вже запропонувала моторні масла Havoline, які повністю відповідають новим категоріям API SP, API SP Resource Concerving, ILSAC GF-6A і ILSAC GF-6B. Детальніше з продукцією Havoline, схваленої API, можна ознайомиться на офіційному сайті API (потрібно встановити фільтр на категорії SP):

Якщо взяти до уваги бренд TEXACO , то він насамперед орієнтований на європейський автомобільний ринок і специфікацію ACEA, а значить швидкої появи моторних масел Texaco з новими категоріями API і ILSAC чекати не варто. Вони в будь-якому випадку з'являться, але трохи пізніше, при оновленні автопарку, з приходом зростання попиту на нові малов'язкі оливи і коли черговий раз оновиться лінійка моторних масел TEXACO HAVOLINE .

 • Maestro
 • Mastercard
 • Приват24
 • Visa