Силіконовий компаунд: що це таке і де він застосовується?

Будь-який компаунд (від англ. Сompound - з'єднання) - це суміш базових епоксидних або полімерних компонентів з різними наповнювачами. Багато виробників позначають цим терміном мастила та інші матеріали з яскраво вираженими захисними і ущільнювальними властивостями.
 
Что такое силиконовый компаунд
 
Мастильні компаунди виготовляють, переважно, на основі високов'язкого силіконового масла-гелю, загущенного ультрадисперсними інертними сполуками (кремнеземом, оксидом цинку, ПТФЕ). Для додання нових або модифікації наявних властивостей в компаунди можуть вводитися різні присадки. Унікальні якості готових матеріалів досягаються шляхом ретельного підбору складових і їх процентного співвідношення.

Готовий силіконовий компаунд є липка тягуча субстанція, яка застосовується для змащування, захисту та герметизації рухомих і нерухомих сполучень, ущільнень із пластиків і еластомерів, елементів електросистем.

Види компаундів

За складом всі компаунди діляться на дві великі групи - епоксидні і полімерні. До першої відносяться різні формувальні і в'язко-текучі склеювальні склади на основі епоксидів. Полімерний різновид представляють силіконові і поліуретанові матеріали, а також рідкий термопласт.

Заливочный компаунд

Епоксидні компаунди широко застосовуються в радіоелектроніці, електротехніці (для заливки різних елементів, наприклад, котушок запалювання, трансформаторів та ін.), При виробництві склопластику, для творчих робіт (виготовлення діорам і інших виробів).
 
Склади на основі епоксидів відрізняються стабільними розмірами отвержденного покриття, хорошими механічними і електричними властивостями, високою хімічною стійкістю, не виділяють летких фракцій і мають малу усадку.
 
Полімерні компаунди є матеріали на основі полімерів, олігомерів або мономерів (каучуку, поліефірної і епоксидної смоли, силікону та ін.). Спочатку вони знаходяться в рідкому стані і тверднуть за певних температурах. Бувають також склади у вигляді порошків.
 
Полімерні компаунди застосовуються, в основному, для заливки і просочення деяких елементів електро- і радіоапаратури - для їх електроізоляції, захисту від негативних факторів навколишнього середовища, шкідливих механічних впливів.
 

Де застосовуються компаунди на основі силікону?

Силіконові компаунди є високоефективними ущільнювальними мастильними матеріалами (мастила-герметики), які знайшли широке застосування практично у всіх галузях промисловості: енергетики, приладо- і автомобілебудуванні, водопостачанні, авіакосмічній, нафтогазової, харчовій та інших галузях.
Силіконові мастила-герметики особливо популярні при обслуговуванні трубопровідної арматури. Завдяки своїм властивостям вони можуть замінювати відразу кілька матеріалів, тим самим знижуючи сервісні витрати.

Компаунди на основі силіконових масел використовуються:
 • Для змазування і захисту рухливих сполучень від зносу
  Для герметизації нерухомих з'єднань з можливістю їх подальшого демонтажу та повторного складання
  Для захисту гумових і пластмасових ущільнень від старіння
  В якості теплопровідного, розділового та електроізоляційного середовища.

 

Компаунди наносяться традиційними способами: шпателем, пензлем або з картриджа за допомогою спеціального мастильного пістолета.
 
Можливо також нанесення методом розпилення або занурення. Для цього склад роблять більш рідким, змішуючи його з метилетилкетоном, уайт-спіритом або ксилолом.
 
 

Molykote від DowDuPont

Найширший асортимент силіконових компаундів (6 видів) в даний час випускає компанія DowDuPont.
 
Мастила-герметики Molykote створені на основі полідіметілсілоксанового масла високої в'язкості. До складу входять інертні дрібнодисперсні порошки силикагелю - вони роблять матеріал липким і тягучим.
 
З усіх різновидів компаундів Molykote найбільш універсальний Molykote 111, що відрізняється густою консистенцією і високими герметизуючими властивостями. Інші склади мають більш вузьку спеціалізацію, призначені для електроніки і високовольтного обладнання (Molykote 4, 7), автокомпонентів (Molykote G-807), вакуумних систем, запірної арматури і ущільнень (Molykote G-5511, High Vacuum Grease).

Вид компаунда для конкретного застосування вибирається виходячи з параметрів робочих температур, в'язкості, граничного навантаження, стійкості до зовнішніх впливів і необхідності в харчовому допуску. Асортимент силіконових компаундів Molykote дозволяє знайти оптимальний варіант для будь-якого типу вузла і умов експлуатації.

Одна з найпопулярніших сфер застосування компаундів Molykote - обслуговування трубопровідної арматури.

Шаровый кран

Силіконові мастила-герметики запобігають стрибкоподібному руху при обертанні пробок кульових кранів, сприяючи їх плавному регулюванню і знижуючи знос сідел.
 
Застосування компаундів в процесі складання гумових кільцевих ущільнень попереджає зміну їх геометричних розмірів і розтріскуванню внаслідок старіння еластомеру. В результаті робочий ресурс еластомерних деталей значно підвищується, збільшується їх опірність агресивним впливам зовнішнього і робочого середовищ.
 
 
 

 

Переваги компаундов Molykote:

 • Висока окислювальна і термічна стабільність
 • Антикорозійні властивості
 • Низька випаровуваність
 • Відмінні розділові властивості
 • Хороша адгезія
 • Стійкість до вимивання водою
 • Відсутність запаху і кольору
 • Фізіологічна безпека

Силіконові компаунди стали новим етапом розвитку матеріалів з герметизуючими властивостями. Від звичайних ущільнюючих мастил для рухомих і нерухомих з'єднань компаунди відрізняються поліпшеними герметизуючими здібностями, розширеними температурними режимами, збільшеним терміном служби, підвищеною стійкістю до тертя, зовнішніх впливів і хімічно агресивних середовищ.

 • Maestro
 • Mastercard
 • Приват24
 • Visa